Board of Directors

Qiang Ding

Chairman and Chief Executive Officer

Mr. Qiang Ding, has been serving as our chairman of the board of directors and chief executive officer since our inception. Mr. Ding has more than 16 years of experience in the IC design industry and is responsible for our overall strategic development and operation. Before founding the Group, Mr. Ding was a software engineer at Shanghai Jade Microelectronics Co., Ltd. from April 2005 to July 2006. He was then a senior engineer at Freescale Shanghai Co., Ltd. from July 2006 to August 2009. Mr. Ding served as the director of research and development and deputy general manager at Shanghai InfoTM Microelectronics Co., Ltd. From September 2009 to January 2018. He obtained a master’s degree in computer engineering from Fudan University in 2005.

Chaohua Sheng

Director and Chief Technology Officer

Mr. Chaohua Sheng, has been serving as our chief executive officer since our inception and our director since December 2021. He has more than 16 years of experience in the IC design industry and is responsible for overall management of research and development. Before founding the Group, he served as the chief technology officer at Shanghai Freqchip Microelectronics Co., Ltd. from January 2014 to February 2018. He was a research and development manager at OmniVision Technologies Co., Ltd. from July 2010 to April 2013. Mr. Sheng was a research and development manager at Shanghai Accel Semiconductor Co., Ltd. from June 2005 to July 2010. He obtained a bachelor’s degree from Fudan University in 2002 and a master’s degree in computer architecture from Fudan University in 2005.

Conway Kong-Wai Lee

Independent Director

Mr. Conway Kong-Wai Lee will serve as our independent director starting from the SEC’s declaration of effectiveness of our registration statement on Form F-1. Mr. Lee has over 30 years of experience in public accounting and auditing, corporate finance, merger and acquisition and initial public offerings. He has extensive experience in U.S. GAAP and International Financial Reporting Standards from performing audit work in connection with initial public offerings in the U.S. by China-based companies. Mr. Lee served as a partner of Ernst & Young for 29 years from September 1980 to September 2009. He was a non-executive director and the deputy chairman of China Environmental Technology and Bioenergy Holdings Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 1237) from July 2014 to September 2015. Mr. Lee has been serving as an independent non-executive director of several companies listed on the Hong Kong Stock Exchange, including Chaowei Power Holdings Limited (stock code: 0951) since June 2010, West China Cement Limited (stock code: 2233) since July 2010, China Modern Dairy Holdings Limited (stock code: 1117) since October 2010, Gome Electrical Appliances Holdings Limited (stock code: 0493) since March 2011, NVC Lighting Holding Limited (stock code: 2222) since November 2012, Yashili International Holdings Limited (stock code: 1230) since November 2013, GCL New Energy Holdings Limited (stock code: 0451) since May 2014, WH Group Limited (stock code: 0288) since August 2014 and Guotai Junan Securities Company Limited (stock code: 2611), a company also listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 601211) since October 2016. Mr. Lee served as an independent non-executive director of several companies listed on the Hong Kong Stock Exchange, including CITIC Securities Company Limited (stock code: 6030), a company also listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 600030), from August 2011 to May 2016, Tibet Water Resources Holdings Ltd. (stock code: 1115) from July 2011 to February 2020, and China Rundong Auto Group Limited (stock code: 1365) from August 2014 to December 2020.
Mr. Lee received a bachelor’s degree in arts from the Kingston Polytechnic (currently known as the Kingston University) in London in July 1980 and further obtained his postgraduate diploma in business from the Curtin University of Technology in Australia in February 1988. Mr. Lee has been a member of several institutes of certified accountants, including the Institute of Chartered Accountants in England and Wales since October 2007, the Chartered Accountants Australia and New Zealand since December 1996, the Association of Chartered Certified Accountants since September 1983, the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since March 1984 and the Macau Society of Registered Accountants since July 1995.

Qingyang Gu

Independent Director

Dr. Qingyang Gu will serve as our independent director starting from the SEC’s declaration of effectiveness of our registration statement on Form F-1. He has over 30 years of experience in economics and public policy. Dr. Gu has been an associate professor of the Lee Kuan Yew School of Public Policy of the National University of Singapore since August 2009, where he conducts lectures on the Chinese economy, economics of the public sector and urban development. He was an Assistant Professor at the Nanyang Technological University of Singapore from July 2001 to July 2009, where he taught mathematical economics, microeconomics and macroeconomics and cost-benefit analysis and undertook research work relating to the Chinese economy, econometric modelling, reform of state-owned enterprises and international trade and finance. He carried out research on the Chinese economy, Singapore public policy and urban development from June 1997 to July 2001 as a research officer in the East Asian Institute of the National University of Singapore. He has been the chairman of Nominating and Remuneration Committee and an independent director of the Sasseur Asset Management Pte Ltd, a real estate investment trust listed on the Singapore Exchange (SGX:CRPU) since November 2017. He has been serving as an independent director of PCI-Suntek Technology Co Ltd, a company listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 600728), since July 2019.
Dr. Gu obtained his bachelor degree in mathematics from Human Normal University in 1982, his master degree in economics of eduction from Peking University 1988 and his PhD in economics from Nanyang Technological University in 2002.

Weiping Ma

Independent Director

Dr. Weiping Ma will serve as our independent director starting from the SEC’s declaration of effectiveness of our registration statement on Form F-1, of which this prospectus is a part. He has over 30 years of management and technical experience in the building materials industry in both the United States of America and China. Dr. Ma has been serving as an executive director and the chief executive officer of West China Cement Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 2233), since February 2015. Dr. Ma served as senior process engineer and held several management positions for Holcim in Michigan, United States from 1996 to 2002. He served as vice president of marketing and sales for Lafarge (China) in Beijing from 2002 to 2005 and served in a similar position for Lafarge Shuion Cement from 2005 to 2008. Dr. Ma served as general manager and vice president for Lafarge A&C in China from 2008 to 2009. He was the managing director of Fuping Cement, a company wholly owned by Italcementi Group, from 2009 to 2012. Dr. Ma was the Chief Representative and Country Manager in China for the Italcementi Group from 2009 to 2014.
Dr. Ma received a bachelor’s degree in Inorganic and Non-Metallic Materials from Tongji University in 1982, a master’s degree in Solid State Science and a Ph.D in Materials from Pennsylvania State University in 1991 and 1994, respectively. Dr. Ma also obtained a Master of Business Administration in Integration Management from Michigan State University in 2002.

Scroll to Top